
Рейки терапия
Рейки е древно японско лечителско изкусто. Преоткрито е от Микао Усуи през 18 век. Буквално означава лечение с висша, космическа (рей) енергия (ки). В наши дни все повече добива популярност по цял свят, като лечение с полагане на ръце. Прилага се само от обучен и иницииран рейки лечител. Рейки е цялостно лечение и възстановява тялото духа и душата. Затова може да се прилага при широк кръг заболявания и е с клинично доказани резултати.
Рейки е система на лечение чрез полагане на ръце с несравнима простота и мощ. Историята й обхваща почти цялата писана история на човечеството, а самата система на лечение със сигурност е по-древна от всички писмени паметници.
Полагането на ръце Върху тялото на човек или животно с цел да се облекчи болката е древно като инстинкта. Първото нещо, което повечето хора правят, когато изпитват болка, е да сложат ръцете си върху болното място. Когато детето падне и си ожули коляното, то иска майка му да го докосне (или целуне), за да се почувства по-добре. Ако детето е с температура или е болно, майката инстинктивно слага ръце върху челото му. Човешкото докосване носи топлина, спокойствие и изцеление. А също и нежност и обич. Ако изпитват болка, кучето или котката инстинктивно започват да ближат болното място – по същите причини, по които човек използва докосването с ръцете си. При животните майките също ближат малките си, когато те страдат. Това просто действие лежи в основата на всички техники на лечение чрез докосване.
Живото тяло – човешко или животинско – излъчва топлина и енергия. Тази енергия е самата жизнена сила и има толкова имена, колкото са човешките култури. В книгата си „В търсене на целебната енергия“ Мери Кодингтън разглежда историята на тази енергия в различните култури на страниците на цял том. Полинезийското племе Хуна нарича тази целебна сила „мана„, а индианците ирокези – „оренда„. В Индия тя е позната като „прана„, като „руах“ в староеврейския, като „барака“ в ислямските страни и като „ци“ – в Китай. Някои лечители я наричат „оргон„-енергия (Вилхелм Райх), животински магнетизъм (Ф. А. Месмер) и „архае“ (Парацелз). В Япония наричат енергията „ки“ и именно оттам произлиза названието Рейки.
Учителят по Ци Гун, Мантак Чиа, дефинира ци (китайския еквивалент на ки) като: „енергия, въздух, дихание, вятър, жизнен дъх, жизнена същност“ – „активиращата енергия на вселената“. Ци Гун е древна азиатска лечителска наука. Тя цели да усили и съхрани ци чрез насочване движението на енергията вътре в тялото. Ци или ки е електрическа по тип енергия, която създава тялото и определя здравословното състояние. Когато ки напусне живия организъм, отива си и животът. Ци или ки е и основната жизнена сила на Земята, планетите, звездите и небесата и тези енергийни източници влияят върху ки енергията на живото тяло. Всичко живо съдържа ки и я излъчва – тя е биомагнитната енергия на аурата.
При жизнената енергия на Рейки, енергийните канали на тялото на посветения като Рейки лечител човек са отворени и отблокирани благодарение на настройката Рейки. Така той не само получава повече жизнена енергия или ки за самолечението си, но се свързва и с източника на универсалната ци или ки енергия. Този източник може да бъде дефиниран по всеки избран от лечителя начин. Аз го наричам Богинята. Други подходящи термини са Бог, Висше Аз, Първоизточник, Вселена и всички други названия на първоизточника или жизнената енергия. Рейки не е религия, нито е свързана с някаква религия. Тази жизнена енергия е източникът на самия живот и е далеч по-древна и като понятие, и като факт от всяка религиозна философия.