
Папка 2 – Дихателна система
Част І
Материалът е превод от книгата на И.В. Малютина Комплекс от програми за лечение чрез устройство „Биомедис“ – Методическо ръководство
Преводът е направен от екип: Емилия Боева, д-р Михаил Сяров, Захари Калайджиев
Папка 2 – Дихателна система
Клетките в организма чрез метаболизма постоянно консумират кислород и отделят въглероден диоксид. В покой клетките на тялото получават и използват около 200 мл кислород в минута. При висока физическа активност, тази цифра може да се увеличи до 30 пъти. Дихателните органи са свързани с дихателната и сърдечно-съдовата системи: дихателната е отговорна за газова обмяна в белите дробове, сърдечно-съдовата за доставката на кислород към клетките и въглероден диоксид в белите дробове.
Всяко прекъсване на дихателните пътища или сърдечно-съдовата система е еднакво критично – клетките не получават кислород, който е необходим за производство на енергия, натрупването на въглероден диоксид в клетките е токсичен за тях.
Биорезонансна програма, която осигурява хранителна и функционална подкрепа на дихателната система, е предназначена за подобряване нейното функциониране, за предотвратяване развитието на болести на белите дробове и бронхите.
БИОРЕЗОНАНСНА ПРОГРАМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА БРОНХИАЛНА АСТМА
Бронхиална астма
Астма – хронично заболяване, което се основава на постоянно неинфекциозно възпаление на дихателните пътища. За развитието на заболяването играят роля външни и вътрешни фактори.
Външни фактори – алергени, инфекции (вируси, гъбички, някои видове бактерии), химични и механични въздействия, метеорологични фактори, стрес и физическо претоварване. Алергии към прах – най-честата форма. Вътрешните фактори са дефекти в имунната и ендокринната системи, нарушение на чувствителността и бронхиална реактивност, които могат да носят наследствен и други.
Симптоми при астма
Типични прояви на бронхиалната астма, диспнея (задух) – затруднено дишане, кашлица с трудно отделяне на мокри храчки. Понякога, телесната температура се повишава, което показва увеличение в активността на бронхопулмонална инфекция.
При проверка на кожата на пациента може да се видят съпътстващи алергични реакции: уртикария, екзема, псориазис.
Недостига на въздух по време на пристъп на астма се характеризира с късо и дълго вдишване и издишване, последвани от хрипове, които могат да бъдат чути от разстояние. Дихателните мускули са свързани с раменния пояс, гърба, корема. По този начин гърдите са в състояние на максимално вдишване. Пристъпът завършва с отделяне на мокри храчки.
Честите тежки, продължителни пристъпи на болестта може да се превърнат в астматичен статус, който е един от най-трудните и опасни усложнения на заболяването. Това състояние се характеризира с остро задавяне, хрипове, които намаляват до пълното им изчезване (симптом на „тиха“ светлина). При асматичния статус често се забелязва невъзприемчивост към продължаващата лекарствена терапия.
Фактори, предразполагащи към развитие на астматичен статут, най-често са неконтролирания прием на кортикостероиди и симпатомиметични лекарства, внезапното прекратяване на дългосрочна хормонална терапия, остро или обострено хронично заболяване на дихателната система, злоупотреба с приспивателни и успокоителни лекарства и други.
Има няколко етапа на развитие на астматичния статус.
В първия етап, болки в мускулите на раменния пояс, гърдите, корема, задух и кашлица трудно отделяне на храчки.
Вторият етап се характеризира с тежко състояние на пациента. Кожата става с бледо сив цвят, дишането става плитко (повърхностно) и бързо, намалява кръвното налягане, пулса трудно се усеща. Периоди на вълнение се сменят с периоди на безразличие.
В третия етап на развитие на астматичния статус, може да се загуби съзнание, кожата да стане бледо синя, артериално налягане е толкова ниско, че едва ли може да бъде определена конвулсия.
Физиотерапевтичното лечение на бронхиалната астма може да се проведе и в периоди на обостряне и ремисия. УВЧ – терапия, индуктрометрия, микровълнова терапия, ултразвукова терапия, електрофореза, аритмотерапия най-ефективната – Биорезонансна терапия, в кабинетни условия или в домашни условия.
Терапевтичните упражнения са съществена част от комплексното лечение на бронхиална астма при пациенти от всяка възраст. Те помагат да се възстанови функцията на дишането, спомагат за отводняване на бронхиалното дърво, подобряване на отхрачването, предотвратяват развитието на емфизем, както и повишаването на устойчивостта на организма и укрепването на нервната система.
Дейностите са показани в междинните пристъпи на заболяването. Използва се лечебна гимнастика, разходки, игри и симулации, с акцент върху дихателни упражнения. Също така полезни масажи на гърдите, уроци по плуване, ходене през нощта, закаляване.
БАЗОВА ПРОГРАМА – Биомедис М – стар модел
По-долу са показани номерата на програмите
СУТРИН
53-55-56-14
ВЕЧЕР
54-57-178-58
Всички програми се изпълняват еднократно с произволен интервал.
Курсът е най-малко един месец с честота на повторение, след двуседмично прекъсване.
ПРОГРАМА ЗА УСТРОЙСТВО БИОМЕДИС М И БИОМЕДИС АНДРОИД
ПЪРВИ ЕТАП – ТРИ ДНИ
Аллергические заболевания / Алергични заболявания
Честоти: 1,75; 8,1; 9,6
15 минути
Аллергия / Алергия
Брой честоти: 8
Честоти: 1,7; 3,8; 8,1; 9,6; 3,5; 36; 36,5; 37,5
40 минути
ВТОРИ ЕТАП – ТРИ ДНИ
Лимфа и детокс / Лимфа и детоксикация
Брой честоти: 33
Честоти: 10000; 3177; 3176; 3175; 3040; 880; 787; 751; 727; 676; 635; 325; 522; 465;
444; 440; 304; 152; 150,5; 148; 146; 150,5; 103,6; 100; 63; 25; 15,2; 15,05; 10,36; 10; 7,83; 6,3; 2,5
1 час
Аллергический бронхит / Алергичен бронхит
Брой честоти: 1
Честоти: 8
5 минути
ТРЕТИ ЕТАП – ТРИ ДНИ
Неврогенная бронхиальная астма / Неврогенна бронхиална астма
Брой честоти: 3
Честоти: 3,5; 3,6; 6,3
15 минути
Спастическое сжатие свободных ветвей бронхиол / Спастично свиване на свободните клонове на бронхите.
Брой честоти: 1
Честоти: 5,9
5 минути
Центр дыхания / Дихателен център
Брой чести: 1
Честоти: 75
5 минути
Бронхиальная астма / Бронхиална астма
Брой честоти: 4
Честоти: 0,9; 4; 8; 9,4
20 минути
Бронхоспазм (приступ удушья) / Бронхоспазъм (астматичен пристъп)
Брой честоти: 4
Честоти: 3,8; 5,9; 7,7; 9,4
20 минути
ЧЕТВЪРТИ ЕТАП – ТРИ ДНИ
Дыхание затрудненное / Затруднено дишане
Брой чести: 1
Честоти: 75
5 минути
Легкие / Бели дробове
Брой честоти: 3
Честоти: 58,5; 59; 72
15 минути
Кашель рефлекторный / Кашлица рефлекс
Брой честоти: 2
Честоти: 75; 81
10 минути
Кислорода поглощение кровью / Насищане на кръвта с кислород
Брой честоти: 2
Честоти: 50; 50,5
10 минути
ПЕТИ ЕТАП – ТРИ ДНИ
Дыхательные пути и нос – контрольные частоты / Дихателни пътища и нос – контролни честоти
Брой честоти: 8
Честоти: 15,5; 17,5; 20; 22,5; 70; 72,5; 75; 99,5
40 минути
Общ курс на лечението – 15 дни с повторение на пълния цикъл след двуседмична почивка.
Следва продължение за оздравителни биорезонансни програми – Папка 2 Дихателна система
За информация и преглед: ЦИМ Биомедис- Сливен ДКЦ 2, тел. 0878257823, email: biomediscim@gmail.com