
Костен мозък
Костния мозък е вещество, което изпълва каналите на дългите кости и кухините на гъбестото костно вещество. Този орган представлява хомопоетичен и лимфопоетичен орган в човешкия организъм. При възрастни индивиди неговото количество е около 2600 грама. Костния мозък се разделя на червен и жълт. След раждането той е само червен, като по време на израстването той претръпява мастна дегенерация и се трансформира в жълт. При възрастни индивиди червния костен мозък се намира в прешлените, гръдната кост, ребрата, костите на черепа и епифизите на дългите кости, докато жълтия се намира само в каналите на дългите кости. Функцията на двата вида костен мозък не се различава. Червения костен мозък е активен хемопоетичен орган, докато жълтия е неактивен, но в условия на усилена хемопоеза може да се активира и трансформира в червен костен мозък.
Червения костен мозък се изгражда от съединителнотъканна строма и кръвни клетки в различни етапи на развитие. Освен тези клетки се срещат и макрофаги и остеобласти. В последно време остеобластите се свързват с индуцирането на плурипотентни стволови клетки и формиране на клетки от миелоидния ред.
Червения костен мозък съдържа и гъста мрежа от кръвоносни съдове, които се характеризират с наличието на множество венозни синусоиди. През стената на синусоидите кръвните клетки преминават в кръвта.
Всички типове клетки произхождат от една родоначална клетка- плурипотентна стволова клетка, наречена още колонияобразуваща единица (КОЕ).
Стволовa клетка. Стволовите клетки съществуват през целия живот на човека. Те се делят по такъв начин , че броят им винаги да бъде приблизително еднакъв. От тези клетки освен, че се образуват еритроцитите, гранулоцитите, тромбоцити,моноцитите и лимфоцитите, а също и клетки предшественици т. е други стволови клетки.
В пренаталния живот, но и след раждането част от стволовите клетки по кръвен път преминават в тимуса, където от тях се образуват Т-лимфоцитите. От стволовите клетки се диференцират и еритропоетин-чувствителни стволови клетки които се трансформират в проеритробласти, от които чрез понататъшна диференциация се образуват червените кръвни клетки- еритроцитите. Гранулоцитите се образуват от стволова клетка която се превърща в миелобласт, промиелоцит, миелоцит, метамиелоцит за на края да се образуват неутрофилните гранулоцити. Тромбоцитите преминават първоначално от стадия на мегакариобласт, промегакариоцит в мегакариоцит, за накрая да се превърне в зрял тромбоцит. Клетките от моноцитния ред произлизат директно от стволови клетки предшественици, наречени моноцитоидни, които се диференцират в монобласти, след това в промоноцити, а те в моноцити.
Още за: Костен мозък (medulla ossium) | Анатомия
от framar.bg