
Кожата – анатомия и физиология
Как е устроена човешката кожа?
Кожата е един от най-големите органи на човешкото тяло – тя представлява 5% от общото телесно тегло. Има разнообразна функция – предпазва организма от вредните фактори на външната среда, участва в отделянето на отпадни продукти, участва в топлообмяната и регулацията на водния баланс в организма. В нея са разположени голям брой осезателни, температурни и други нервни окончания – тя представлява едноогромно рецепторно поле.
Кожата се състои от два главни слоя – епидермис и дерма. Под дермата се разполага подкожие, изградено предимно от мастна тъкан с различна изразеност в различните части на тялото. Клетките на епидермиса образуват белтъчното веществокератин, което има важно значение за защитната му функция, а също и меланин – пигмент, който предпазва организма от вредното действие на ултравиолетовите лъчи.
Повърхността на кожата не е съвсем гладка, а е набраздена с фини линии, които имат различен ход в различните части на тялото. Тези линии са образувания на дермата и са най-силно изразени по дланите и стъпалата, където формират рисунък със строго индивидуални особености. Поради това, отпечатъците от пръстите и дланите, наречени дерматоглифски, служат за идентифициране на хора в съдебномедицинската практика и криминалистиката.
Космите и ноктите се образуват от епидермиса. Наричат се кожни придатъци.