
Кинезитерапия
Какво представлява кинезитерапията? Какви са нейните цели, методи, средства? С какво тя ни помага да живеем по-добре?
Наименованието произлиза от гръцки „kinesis” – движение и „терапия” – лечение, или кинезитерапия буквално означава лечение чрез движение. В медицинскaта рехабилитация доскоро беше известна като Лечебна физкултура или ЛФК. Това е самостоятелна дисциплина, опираща се на опита и постиженията на всички останали медицински дисциплини.
Малко история на Кинезитерапиятa
Може да проследим началото на Кинезитерапията във философската система на Конфуций (2700 г.пр.Хр.), показваща значението на определени позиции на тялото, които водят до превантивни и терапевтични ефекти. Древните индийски йоги си поставяли за цел да се постигнат най-високи психо-физически способности, използвайки гимнастически и дихателни упражнения. Хипократ, известен гръцки лекар (V и IV в. пр. Хр.), назовава диетологията и гимнастиката като основните стълбове на медицината.
Какви видове упражнения са част от кинезитерапията?
В момента кинезитерапията се разделя на:
– МЕСТНА – в която всички взаимодействия се отнасят директно към засегнатия орган и изборът, каква точно терапия да се приложи, зависи от функционалното състояние и конкретната цел:
пасивни упражнения
упражнения от облекчено положение
активни упражнения
упражнения срещу съпротивление
отстраняване на ставните контрактури
синергични упражнения
дихателни упражнения
упражнения за релаксация
ортостатика и обучение за предвижване при инвадилизация
– ОБЩА- упражнения за части от тялото, които не са обхванати от болест
Общо развиващи упражнения:
утринна хигиенна гимнастика
упражнения във вода
спорт за хора с увреждания
Методи на кинезитерапията
Методите на кинезитерапията са много ефективни, специализирани начини на диагностика и лечение, в които се ползват специфични техники, създадени въз основа на най-новите познания по анатомия и физиология, проектирани за отстраняване на конкретни дисфункции:
Проприоцептивно нервно-мускулно улесняване – за възпроизвеждане на нормалната функция, нарушена в хода на неврологични или ортопедични заболявания;
McKenzie – за лечение и диагностика на причините за болки в гърба, като се използва набор от добре подбрани индивидуално за всеки пациент упражнения и мануална терапия;
Метод Бобат (Bobath) – използва се при рехабилитация на деца и възрастни с неврологични заболявания;
Метод на Войта (Vojta) – използва се при рехабилитация на деца и възрастни с неврологични заболявания;
Kaltenborn-Evjenth – за отстраняване на ставни дисфункции, придобити в хода на ортопедични заболявания, използват се специални пасивни движения и терапия на околоставните тъкани.
Кога се използва кинезитерапия?
Кинезитерапия се използва предимно при заболявания и нарушени функции на опорно-двигателния апарат, гръбначни болкови синдроми след мозъчни инсулти, след сърдечни удари, при някои респираторни заболявания, при ревматоидни заболявания, след операции в областта на корема при раждане. Кинезитерапевтичните методи могат да бъдат използвани като първична и единствена форма на лечение (например при консервативно лечение на постурален дисбаланс) или ако болестта изисква хирургично лечение, може да се проведе кинезитерапия по време на предоперативния период и след операцията. В по-голямата част дори и незначително мускулно-скелетни увреждания, в които кинезитерапия не е основна форма на лечение, трябва да се прилага след приключване на първично лечение или успоредно с него. Кинезитерапия често се комбинира с други форми на лечение, включително физикална терапия, за да се увеличи терапевтичният ефект.
Какви могат да са ефектите от кинезитерапията?
Ефектът зависи от избора на упражнения. Могат да бъдат например: увеличаване на мускулната сила, подобряване на обема на движение, намаляване на повишеното напрежение в мускулите, повишаване на нивата на ендорфин (поради това се наблюдава намаляване на болката), подобряване на ефективността на сърдечно-дихателните пътища, повишена секреция на синовиалната течност, увеличаване или понижаване на кръвното налягане, увеличаване на метаболитните процеси, подобряване на функционирането на органите на храносмилане и отделитената система, инхибиране на патологичните рефлекси.
Как да се прилага кинезитерапия?
Прилагането на кинезитерапията позволява да се запазят или увеличат увредени (загубени) функции, използва се при нужда за подтискане на компенсаторни движения и стериотипи, възстановяване на загубени функции при наличието на рехабилитационен потенциал, вторична профилактика на промени в имобилизирани скелетни мускули, стави и кости, за предотвратяване на последващите усложнения в тях и в кръвоносната и дихателната система, които ще последват от дълго обездвижване.
Най-общо използваните лечебни процедури и модалности са:
● Мануална (чрез ръцете) терапия: съдържа мускулно-фасциални облекчаващи техники, разтягане на скъсени и ограничени структури и тъкани и специфично засилване на слаби мускули, мекотъканни и ставни мобилизации, нервномускулни и Мълиган (Mulligan) техники, специализиран и манипулативен масаж. Тези процедури помагат за възстановяването на вашите гръб, врат или други болезнени области за да се чувствате гъвкави и свободни извършвайки безболезнени движенията.
Подходяща терапия за хронични заболявания като:
– дископатия, дискова херния, гръбначни и тазови изкривявания, шипове, коксартроза, плексит, лумбалгия, ишиас, главоболие, безсъние, сърдечна и страхова невроза, хипертония и др.
– Изключително подходяща за антицелулитен ефект.
● Повлияване на болката: използване на криотерапия (чрез лед), мека топлина, ултразвук, лазер и други.
● Лечебни упражнения: насочени към засилване, стабилизиране, разтягане на скъсени структури за постигане на безболезнен обем на движение. Тези упражнения подобряват движенията и правилния мускулен баланс.
● Корекции на позата (при постурални нарушения): насочени действия към модифициране на поведението, постурални упражнения и самоконтрол (самоосъзнаване). Концентрираме се към корекция на мускулно-скелетни увреди.
● Програма за домашно приложение: кратка и детайлна програма за упражнения съответстваща на моментното състояние и споменаваща какво може и какво не.
Кинезитерапията се прилага при широк спектър от проблеми и състояния: от навяхване и изкълчване, до главоболие, болки в областта на гръбначния стълб (дископатия, лумбаго, скованост), спортни травми, тендинити, деформации и изкривявания на гръбначния стълб (сколиоза, кифоза, стеноза и др.), дискова херния, след оперативни състояния, деформираращи артрози (кокс и гонартроза), след ендопротезиране (поставяне на изкуствена става) и др.
Също така третираме и много ортопедични състояния като артрит, синдром на карпалния тунел, тенис и голф лакът, увреда на връзките на различните стави, неправилна походка, счупвания (следрепозиционна, следоперативна или следимобилизационна фаза), болки в раменна става и др.
В острата фаза се набляга върху контрола на болката, възпалението и повишения мускулен тонус (мускулен гард). Инструкциите ни са насочени към леки упражнения, препоръки за почивка и предпазни мерки съобразени с всекидневната дейност.
Природата е дарила нас, човешките същества, с най-съвършения механизъм, съществуващ на Земята – нашето тяло. Всички знаем, че развитието и усъвършенстването на човешкия индивид протича под контрола и ръководството на едно уникално високо организирано формирование – мозъкът. Благодарение на дразненията, постъпващи от околната среда мозъкът се тренира да реагира правилно и адекватно на променящите се условия.
Кинезитерапията решава лечебни, профилактични, възстановителни и рехабилитационни задачи посредством богатата гама от методи, с които разполага и с които коренно се различава от останалите начини на лечение.
1. Тя е активен метод на лечение, въвличащ пациента в процеса, което води до неговото мобилизиране, влияе на психиката му и повишава ефекта от терапията. С някои психологически похвати се стига до дълбоко осъзнаване същността на лечебния процес и самоконтрол върху жизнените функции.
2. Освен, че е комплексно действащ метод, кинезитерапията повлиява цялостната личност, има подчертан възстановителен ефект.
3. Прилага се при почти всички заболявания (в един или друг стадий на тяхното протичане или като профилактика), няма възрастови противопоказания и странични действия, когато се прилага правилно. Прилагането ù преминава постепенно и незабележимо от лечение към профилактика и общо укрепване.
Природните фактори, масажът и някои психологични техники се прилагат много резултатно за възстановяване на равновесието в организма с цел възстановяване на здравето, което е основната задача на кинезитерапията!