
Ендокринна система
Ендокринна система – анатомия
Регулацията на биохимичните процеси в човешкото тяло се осъществява по два основни механизма – нервен (посредством нервен импулс) и хуморален (чрез хормони).
Ендокринната система e отговорна за сложната регулация на жизнените процеси и функции в организма посредством секрецията на вещества – хормони – от специфични органи, наречени жлези с вътрешна секреция. Те се намират на различни места в тялото и отделят хормони директно в кръвта. Чрез нея хормоните достигат до съответните прицелни органи и регулират техните функции. Клетките на прицелните органи притежават съответните рецептори, които свързани с хормоните водят до промяна на определена клетъчна функция.
Жлези с вътрешна секреция са:
- щитовидната жлеза
- околощитовидните жлези
- надбъбречните жлези
- панкреас
- хипофиза
- епифиза
- тестис
- яйчник
Тестисът, яйчникът и панкреасът имат и други функции освен производството на хормони
Основните жизнени процеси в човешкия организъм – обмяната на веществата, растежа, развитието, размножаването, поведение се намирад под контрола на нервната система и на ендокринната система посредством хормоните.
Нарушенията във функцията на ендокринните жлези се обозначава по следния начин:
- хипофункция – намалена под нормата продукция на хормони
- хиперфункция – увеличена над нормата продукция на хормони
Тези термини са основни понятия в медицината, характеризиращи заболяванията на жлезите с вътрешна секреция.
Функцията на ендокринните жлези се контролира от хипофизата (посредством хипофизни хормони), а тя от друга страна е под контрола на специфична област на мозъка, наречена хипоталамус.