
Гъбички
Отглеждаме стотици видове гъбички върху телата си
Изследователи от Националния институт за здраве на САЩ са завършили първата по рода си работа по секвениране на ДНК на всички живеещи върху здравата човешка кожа гъбички. Учените смятат да направят детайлен „портрет” на нормалния микробиом на човешкия организъм и да заложат основата за по-нататъшните му изследвания. Първите резултати от изследването са публикувани в сп. Nature.
Функциите на много видове гъбички, живеещи върху кожата и в организма на човека, досега не са изяснени докрай. Много от тях са способни да предизвикат сериозни инфекциозни заболявания. Само в САЩ от гъбични инфекции страдат около 29 млн. души. Но гъбичките трудно се отглеждат в лабораторни условия и растат много бавно, което силно затруднява тяхното изследване. Затова дори такова широко разпространено заболяване като гъбичките по ноктите засега остава неизяснено докрай.
Група изследователи от Националния институт за изследване на човешкия геном (National Human Genome Research Institute) и Националния раков институт (National Cancer Institute), които неотдавна започнали секвенирането на генома на всички бактерии, обитаващи човешката кожа, са оптимизирали технологията за определяне на ДНК на гъбичките.
Изследователите събрали образци от кожата на 14 различни участъка от тялото на 10 здрави участници. След това отделили отделни фрагменти гъбични ДНК – филогенетични маркери, които помагат да се отличи един тип гъбички от друг. Били събрани повече от 5 милиона такива маркери, което съответства на около 80 различни типа гъбички.
Учените са изяснили, че върху човешката кожа нормално присъстват гъбичките Ascomycetes и Basidiomycetes. Върху главата и шията преобладават гъбичките Malassezia, а върху ръцете, въпреки очакванията на изследователите, обитават сравнително неголямо количество гъби – от 2 до 10 типа. Най-голямо разнообразие от гъбички се наблюдава по краката, особено по петите и ноктите – там е царството на гъбите Aspergillus, Cryptococcus, Rhodotorula и Epicoccum и още около 70 типа.
Интересно е също, че съставът на гъбичната „екосистема” върху човешката кожа остава относително стабилен през целия живот. Изследователите отбелязват, че биологичното разнообразие на бактериите и гъбичките в човешкия организъм е естествен процес, а изследването им ще помогне да се получи пълна картина на микробиома на човешката кожа и да се разберат по-добре причините и механизмите от развитието на много кожни заболявания.
Кои са най-често срещаните гъбички?
Царството на гъбичките се дели на 6 отделни класа. Последният 6-ти клас обединява несъвършените гъби (Fungi imperfecti) с три раздела, към които се отнасят повечето патогенни за животните и хората видове. Тези три вида гъбички са дерматофити, дрожди и плесени.
Гъбичните заболявания по кожата в зависимост от причинителя и протичането се делят на:
- Кератомикози – повърхностни микози
- Дерматомикози – гъбична инфекция причинена от дерматофити
- Кандидоза – инфекция причинена от кандида
- Дълбоки и системни микози.
Повърхностната кератомикоза се причинява от Malassezia furfur (Pityrosporum ovale), която представлява диморфна гъба, класифицирана към дрождите. Този микроорганизъм се среща нормално по кожата, но при някои условия става патологичен и може да доведе до оплаквания и поява на различни кожни обриви.
Дерматомикозите се причиняват от три основни рода дерматофити:
- Trichophyton
- Microsporum
- Epidermophyton
Дерматофитите по произход могат да бъдат антропофилни, зоофилни и геофилни.
Антропофилните дерматофити паразитират само върху хората и предаването на заразата става от човек на човек при директен или индиректен контакт. Антропофилните видове обикновено причиняват по-леко изразена по тежест инфекция, но за сметка на това са възможни по-често настъпващи инфекции.
Зоофилните дерматофити паразитират обикновено върху животни, но могат да попаднат и върху хората при контакт с различни животни – кучета, котки, крави, телета. Зоофилните видове причиняват по-тежко протичаща инфекция, но това позволява да се изгради по-трайна защита.
Геофилните дерматофити се срещат в почвата и от там попадат върху хората и животните. Развитието на дерматомикозата зависи от мястото, където ще настъпи инфекцията, от вида на причинителя и наличието на други фактори като повишена влажност на кожата, заболявания като диабет, нарушена имунна реактивност.
Най-често срещаните дерматофитни инфекции водят до гъбички на главата (на окосмената и на неокосмената част), гъбички по тялото, гъбички в интимните части, гъбички на ръцете, гъбички на ходилата, гъбички на ноктите.
Кандидозата се причинява от дрождевите видове на рода Candida. Съществуват над 81 вида кандиди, които могат да причинят инфекция на лигавиците, кожата, ноктите, вътрешните органи.
Дълбоките микози се причиняват от различни видове, които се срещат в определени географски райони и попадат в човека от околната среда – почвата, обикновено на места, където има травма. Системните микози се характеризират с преминаване на гъбичките от мястото, където са навлезли и разпространяването им в организма.