
Възстановяване на киселинно – алкален баланс или програма за превенция на остеопороза и минерални нарушения
ЧАСТ ІІ
Материалът е превод от книгата на И.В. Малютина Комплекс от програми за лечение чрез устройство „Биомедис“ – Методическо ръководство
Преводът е направен от екип: Емилия Боева, д-р Михаил Сяров, Захари Калайджиев
Възстановяване на киселинно – алкален баланс или програма за превенция на остеопороза и минерални нарушения
ПОВИШАВАНЕ НА КИСЕЛИННОТО СЪДЪРЖАНИЕ НА ОРГАНИЗМА – ВЪВЕДЕНИЕ В ПРОБЛЕМА
Ние знаем, че храната ни снабдява с енергия, строителни вещества (белтъчини, мазнини, въглехидрати и витамини).
Оказва се, че храната има и друго важно свойство: тя може или да подкиселява или да алкализира организма. Именно хроничното повишаване киселинността на тялото е една от основните причини за извличане на калций от костната тъкан, и масивно го освобождава през бъбреците. В резултат се разрушават костите и се образуват камъни в бъбреците.
Чрез използване на програмата може да се осигури оптимално ниво на алкализиране на организма.
И така подробно.
СИЛА НА ВОДОРОДА
Жизнените процеси възникнат във водни среди, които се характеризират с определена концентрация на водородни атоми. Вещества, които дават водородни атоми се наричат киселини, а тези, които ги вземат – алкални.
Киселинно-алкалното съотношение се характеризира със специални показатели на свободни атоми в разтвора. Това се нарича рН („сила на водорода“).
В неутрална среда рН е 7,0.
При киселинни условия рН е под 7, варира от 6,9 до 0.
В алкална среда рН е над 7 – от 7,1 до 14,0.
Трябва да има строг контрол на алкално-киселинното равновесие: в норма кръвта има леко алкална реакция – 7,35-7,45.
PН много здраво поддържа тесни граници, тъй като само в тези условия е възможна работата на повечето ензими.
Под въздействие на подкиселяващи или алкализиращи фактори организма използва компенсаторните резерви на организма.
Като цяло, устойчивостта на алкализиране е няколко пъти по-висока, отколкото при подкисляване.
КИСЕЛИННО НАТОВАРВАНЕ – НОВО ИЗМЕРЕНИЕ НА ХРАНАТА
Ние сме привикнали да оценяваме хранителните продукти от позиция на калорийността, със съдържание на от протеини, въглехидрати, мазнини, витамини и други вещества.
Всеки продукт има още един основен показател, който има критическо значение за нашето здраве. Наричат го НПЕК (нетното производство на ендогенна киселина – чиста продукция от вътрешна киселина).
Казано по-просто, тази киселина е товар от храна. Състои се от съотношението на хранителни компоненти, които в хода на метаболизма образуват киселина или основа.
Киселинното натоварване се измерва въз основа на: киселина минус алкална основа. Когато в храната преобладават компоненти, образуващи сярна киселина (сяро-съдържащи аминокиселини) или органични киселини (мазнини, въглехидрати), то киселинното натоварване има положителна величина.
Ако храната има повече компоненти, които са алкални (органични соли на калий и магнезий), киселинното натоварване е отрицателно. Компютърният анализ ни позволява да се определи киселинното натоварване на основни хранителни продукти.
Киселинно натоварване на основните хранителни продукти
Каталог на натоварване / киселина *
Кисели продукти 67,9
Месо 13,8
Зърнени 4,2
Мляко и кисело мляко 2,8
Яйца 2,5
Неутрални продукти
Бобови 0,8
Ядки 0,1
Алкалните храни
Листни зеленчуци -59,1
Зеленчуци от групата на плодовете ** -46,5
Корени -26,4
Зеленчуци -14,3
Клубени -10,6
Плодове -5,8
Забележки:
* енергийният еквивалент на 240 килокалории
** Зеленчуците от групата на плодове: домати, краставици, тиквички, патладжан, краставица, диня, пъпеш, тиква и др.
Неправилното хранене – причина за хронично повишаване киселинността на тялото
Биохимичните процеси в човека имат дълга история на формиране по отношение условията на хранене, които са го съпровождали в хода на еволюцията.
Счита се, че историята на храненето на човека може да бъде разделена на три основни етапа:
- Храни на древния човек, с които са се хранили нашите предци пред 5,7 милиона години.
- Храна на човека с аграрни култури, които са възникнали преди около десет хиляди години назад.
- Храна на съвременния човек, която той започва да употребява през последните 100 години и която особено рязко се е променила драстично за последните 20 години. В 99% от своята история, човек е бил ловец и събирач. Според антрополозите, около една трета от неговата диета е постно месо от диви животни, а две трети – растителна храна. При тези условия, храната носила изключително алкален характер, киселинното натоварване съставлявало средно минус 78 милиеквивалент на ден.
Ситуацията принципно се е изменила с появата на аграрна цивилизация, когато човек започва да яде много зърнени храни, млечни продукти и тлъсто месо от домашни животни.
Но, най-драматичните изменения в диетата са настъпили в края на ХХ век, когато дажбата е попълнена с промишлено преработените „кисели“ храни.
Киселинното натоварване на храната при съвременния човек е плюс 48 милиеквивалента на ден. Ежедневното киселинно хранене води до хронично пожизнено подкиселяване на (ацидоза) вътрешната среда на организма.
Следва продължение 1 за оздравителни биорезонансни програми – Папка 7 Хроническо окисляване – източник на много беди на здравето. За информация и преглед: ЦИМ Биомедис- Сливен ДКЦ 2, тел. 0878257823, email: biomediscim@gmail.com