
БРТ Скрининг нощен сън
ЧАСТ ІІ
Материалът е превод от книгата на И.В. Малютина Комплекс от програми за лечение чрез устройство „Биомедис“ – Методическо ръководство
Преводът е направен от екип: Емилия Боева, д-р Михаил Сяров, Захари Калайджиев
БРТ Скрининг нощен сън
В опит да се направи всичко, спим по-малко и по-малко, като си обещаваме, че през уикенда със сигурност ще си отспим. Но, както се оказва, не е възможно да се изравни. Що се отнася до бъдещето, как да се изравни съня?
Преди сто години хората са спали по 9 часа на ден, а сега най-много и 6 часа е лукс. Казваш си, какво от това? Ако днес не си доспя, то утре аз ще се наспя. Или вдругиден. Или ще отида на почивка и ще прекарам в леглото.
Но организмът е злопаметен, издевателството над себе си не търпи и не признава никакво отлагане. Макар и да не ви пука, трябва сънят да е всеки ден! В резултат на това между организма и нейния собственик се разиграва истинска битка. Познай от първи път, кой ще спечели.
КРЪГООВРАТ НА БЕЗСЪНИЕТО В ПРИРОДАТА
Коварството на недостатъчния сън е, че дългият сън практически е почти невъзможно да се компенсира, за това ние не сме помислили. Специалистите – сънолози предупреждават, един сън да достигне липсата на сън е възможно в рамките на дни, това е, да се спи днес за вчера. И това е в най-добрия случай.
Компенсиране на седмичния дефицит не се получава.
A хроничната липса на сън води до факта, че вече не искам да спя изобщо – започва да се проваля механизма на самовъзстановяването на нервната система. Хората имат сериозни проблеми със заспиването и качеството на съня: той става кратък, с прекъсвания. А на сутринта, вместо с бодрост и свежест, се будиш с главоболие и чувство на слабост.
В такава ситуация, за да се помогне, често се използват хапчета за сън. И ето какво се случва: вечерта се взема лекарството за сън, а на сутринта се тъпчем със стимуланти, за да се събудим.
Кафе – това е най-безопасният вариант. А, ако са амфетамини? След известно време, трябва да се добави коктейл от антидепресанти и човек вече фактически работи „в аптеката.“ И към проблеми от липсата на сън, добавя страничните ефекти от шепата таблетки.
ПОСРЕДСТВЕН СЪН /НЕДОСТАТЪЧЕН СЪН/
„Никой, от липса на сън не е умрял“ – ние упорито се опитваме да уверим себе си, при приемане на спешен проект или приемане на покана за участие в учредителна среща. А, това не е вярно. Сънят е от жизненоважно значение. Животните, лишени от сън умират. С хората, вероятно, резултатът ще бъде един и същ. Известно е, че лишаването от сън създава истински здравословни проблеми, различни за различните хора. Но има една пресечна точка.
Липсата на сън – това е стрес. Съответно, реакциите на стрес се появяват: скача налягането, учестява се сърцебиенето, „стачка“ на стомаха и червата, загуба на апетит. Увеличава се раздразнителността, разсейва се вниманието и вече не е възможно дори и да иска да се съсредоточи върху нещо. Поведението става ирационално, човек постепенно губи способността да се отговори адекватно на ситуацията.
Липсата на сън – е допълнително тегло. Човешкият организъм е генетично програмиран да се събуди възможно само в два случая – преработка на храната и избягване на опасност. И в този, и в другия случай се изисква достатъчно голямо количество енергия. Това не е изненадващо, че нощните птици често правят набези върху хладилника.
Според статистиката, у хората, спящи по-малко от 4 часа през нощта, риска да се получи затлъстяване е 74% по-висок от тези, които спят 7-9 часа. При пет часа, може да добави допълнително тегло в 50% от случаите, а при шест часа сън се увеличава риска от затлъстяване с 23%.
СЪНЯТ Е ВАЖЕН ЗА РАБОТАТА
Както показва практиката, за в бъдеще също е невъзможно да се спи. Ще си спечелите главоболие. Има дори и такова понятие – „главоболие на деня.“ То настига тези, които се опитват да преведат ред в себе с ударна доза сън чрез „не мога“ и „не искам“. Поради това, че не трябва да се разчита на факта, че то само ще се получи, трябва да се поеме контрола на ситуацията и да се възстанови нормалната структура на съня, дори ако това означава да се пожертва работата.
Поговорката „Ще се наспим в отвъдния свят” е измислена от всички работохолици, които освен да работят, не правят нищо друго през живота си.
На въпроса, колко точно трябва да спи всеки, няма еднозначен отговор, въпреки впечатляващия брой изследвания. Невролози смятат, че необходимостта да се спи, е докато не се събудите сами – защото просто вие сте заспали.
СЪНЯТ И НЕГОВАТА БОРБА
Рецепти за безсъние, има много. Това са основни моменти, на които си струва да се обръща внимание.
Храна. Според повечето експерти, последното хранене трябва да бъде най-малко 2 часа преди лягане. По-добре е, ако са над – 4. На вечеря не трябва да пиете сода, кафе, силен чай, алкохол, пикантни, пушени и други вълнуващи продукти.
Свеж въздух. Разходка преди лягане помага да се отпуснете и да заспите бързо. Спалнята в този момент трябва да се проветри.
Спокойна атмосфера. Докато се подготвяте да спите, по-добре леко да намалите осветлението, то ще бъде приспособено за сънливото настроение. На някои помага за отпускане, спокойна тиха музика.
Електроника. Не стойте до късно пред компютъра или телевизора. През нощта, е желателно, да изключите всички уреди, защото дори и в режим на готовност, те излъчват слаби високи пронизителни звуци, които са дразнещи, подобно на бръмчене, като комар в ухото. Мобилният също е по-добре да изключите или да оставите в друга стая.
Нощувка. Тя трябва да е удобна. Това е особено вярно, когато се касае за матрака и възглавниците. Ако те са избрани неправилно, качествения сън може да бъде забравен.
Но, най-важното – трябва да разберете, че жертването на сън, означава съкращаване на живота.
Сънят е такава важна част от нашето съществуване, както бодърстването. Определя се по емпиричен път, лично вие от колко време имате нужда, за да се наспите (а, то може да бъде и 4, и 10 часа) – и се постарайте да се придържате към графика.
СЪНЯТ В РАЗРЕЗ
Сънят се състои от две много различни части: бавни и бързи. Първият е около 75% от времето, а вторият – останалите 25%.
Бавният сън възстановява физическата сила. От друга страна, той е разделен на няколко етапа. Първият – когато заспиваме. Той много бързо се заменя с втори, по-дългосрочен. Ако през деня, не сме били в спортната зала, не сме вдигали тежест, не сме преживяли силен стрес, то вторият етап отнема голяма част от времето.
По това време, клетките в телата ни достигат най-голям баланс.
Това е оптималното състояние на релаксация. За пълна релаксация на тялото се отива в трети и четвърти стадий – дълбок сън.
Има теория, че в тези моменти организма проверява готовността си да действа в случай на неочаквана опасност.
На няколко пъти през нощта, организмът проверява охранителната система.
Спокойна нощ, или как да победим безсънието.
Бързият сън /REM сън/ е отговорен за паметта. Когато експериментални животни, лишени от бързия сън /REM съня/, те забравили това, на което те са били обучени наскоро. Наскоро британски и американски учени провеждат друг експеримент потвърждаващ, че голяма част от информацията, се запомня именно в съня. Доброволци предложили да изучават чужди думи, после на половината от групата, са позволили да спят, а втората половина – били принудени да прекарат нощта на крака. Сутринта, хората от „сънливи“ група помнели повече нови думи от бодърствуващите.
СЕДЕМ СЪВЕТА ЗА ДОБЪР СЪН
- Старайте се да лягате и ставате по едно и същото време.
- Не гледайте телевизия преди лягане, не водете дълги телефонни разговори.
3.Изключете светлината, изнесете от спалнята тиктакащия часовник, изключете компютъра.
- Не работете в леглото. Навикът да се вземе лаптопа в леглото кара мозъка да асоциира леглото с активно бодърстване.
- Не правете преди лягане твърде труден фитнес. Но, леките упражнения могат да помогнат на съня.
- В спалнята не трябва да е твърде горещо. Поддържайте температурата на 18-25 градуса.
- Не пийте преди лягане кафе, кола, не яжте шоколад – всички те съдържат стимулиращи вещества. Преди сън по-добре да не се пуши.
КОЛКО ТРЯБВА ДА СЕ СПИ?
Недостатъчен сън, разбира се, е лошо. Но, да се спи прекалено много, не е по-добре. Сега, това е доказано точно. В продължение на две години, изследователи от Университетския колеж Лондон анализирали данни за повече от 10 хиляди британци и установили: че и у хората, които ежедневно недоспиват, и тези, които постоянно спят повече от 8 часа, 2-кратно е повишен рискът от преждевременна смърт (особено при заболявания на сърдечно-съдовата система).
Учените са установили: оптималното време за сън у един възрастен е средно по 7 часа. Но, индивидуалната норма за сън у всеки е собствена. Тя е генетично програмирана и не се променя през целия живот. Много е важно да се намери – фактически от това зависи и нашето здраве, и работоспособността.
Точно се определя личния график за сън, възможно само в благоприятни условия, когато не околната среда, а ние сами диктуваме колко да спим.
Това може да стане по време на дълъг отпуск. След една и половина до две седмици от неговото начало, когато се прекратят ежедневните натоварвания, обърнете внимание колко часа ви е нужно да спите. Именно това ще бъде вашата индивидуална норма.
Учените са разбрали и известен стереотип: „За да бъдете красиви, трябва да отидете в леглото преди полунощ.“
Действително, първата половина на съня, представлява основната фаза – третата и четвърта, са отговорни за физическото възстановяване на организма.
Но, нощта няма нищо общо. Дори, ако вие лежите през нощта, организма отначало „изработва“ дълбок сън.
Така че, за красотата е достатъчно да се наспите, без значение кога.
Ако никога не разполагате с достатъчно време за сън през нощта, опитайте се да го разпределите на по 15 минути през деня. Въпреки, че това е една лека дрямка в колата.
Здравословният сън допринася само ползи за човека.
След това ще бъде по-продуктивен в следобедните часове. Но, ако имате безсъние или някакви други проблеми с нощен сън, дремките са противопоказани.
Следва продължение 1 за оздравителни биорезонансни програми – БРТ Скрининг нощен сън – Проблеми и решения. За информация и преглед: ЦИМ Биомедис- Сливен ДКЦ 2, тел. 0878257823, email: biomediscim@gmail.com