
БРТ Скрининг нощен сън – проблеми и решения
ЧАСТ 2 – продължение 1
Материалът е превод от книгата на И.В. Малютина Комплекс от програми за лечение чрез устройство „Биомедис“ – Методическо ръководство
Преводът е направен от екип: Емилия Боева, д-р Михаил Сяров, Захари Калайджиев
БРТ Скрининг нощен сън – проблеми и решения
ПРОБЛЕМИ И РЕШЕНИЯ
Преди десетина години назад много странно е било съществуването на лекари сънолози. Днес, са много популярни специалисти. Ето, при какви проблеми следва да се обърнем към сънолог:
ИНСОМИЯТА (безсънието) е остра и хронична. Най-често се случва на фона на стресови ситуации. Хроничното безсъние може да измъчва човек в продължение на години, без видима причина.
Как се лекува? Първо – изследване на качеството на съня, а след това – избор на лекарства. С острото безсъние днес се справят прекрасно. Но, надеждни хронични схеми на лечение, за съжаление, не съществуват още: трябва да се опитат различни подходи.
НАРУШЕНИЯТА НА ДИШАНЕТО ПО ВРЕМЕ НАСЪН включват няколко заболявания. Най-известното – сънна апнея и хъркане. Липсата на въздух по време на сън може да доведе до проблеми с кръвното налягане и сърдечни аритмии. Дори човек ежедневно да спи много, той не се чувства отпочинал.
Как се третира? Лекарят избира лечението въз основа на структурата на лицето и тежестта на заболяването – от хирургическа намеса до апликатора за перорално приложение и експандери на носа.
ДНЕВНА СЪНЛИВОСТ – често възниква като реакция на дългосрочна липса на сън. Такива хора се оплакват от лоша координация на движенията, намалена работоспособност и невъзможност да се събудят напълно на сутринта. Към тази група се отнася заболяването нарколепсия, при която човек неволно заспива няколко пъти на ден в продължение на 10-20 минути.
Някои учени считат, че тя се появява по време на ледников период заедно с механизма за регулиране на температурата. Студенокръвните животни – като гущери или риби – не могат да спят. Животът им е разделен на два периода – събуждане и почивка, което е много повече сходно на смърт, отколкото на сън: в това време мозъка спира да работи. При топлокръвни същества, в това число човека, мозъкът работи дори по време на сън.
СИНДРОМ НА ДЪЛГИЯ ПРЕЛЕТ – случва се при пътешествия през няколко часови зони. Появява се безсъние, главоболие и умора. Причината: поради нарушение на биоритмите възниква излишък на хормона кортизол, който е отговорен за пробуждане.
Как се лекува? В повечето случаи, може без лекарства. За адаптирането помагат диета, фитнес, временно въздържание от алкохол и кафе.
СИНДРОМ НА НЕСПОКОЙНИТЕ КРАКА. В съня си, тези хора принудително извършват движения на краката, които пречат на дълбокия сън.
Как се лекува? Съвсем доскоро, само с успокоителни, но сега има ново поколение лекарства, по-безопасни и по-ефективни. Сънологът може да препоръча и упражнения и физиотерапия.
РЕЖИМ НА СЪНЯ
Мечтата на всеки е винаги да се будим бодри и пълни с енергия. Но, какво да се прави, ако времето за почивка е толкова малко, че за вдигане от възглавницата не помага дори и най-силният будилник?
През последните години се появиха специални биоритмични будилници. Техният принцип на действие се основава на следене на мозъчната активност по време на сън. Всичко, което трябва – да се носи специална гривна, която ще улови микро-движенията на тялото, или превръзка на челото, записваща мозъчните токове, и да се зададе интервал от половин час, когато е желателно да се събудим. Например, от 7 до 7,30. Умното устройство за събуждане избира момента, когато ще бъде най-лесно да се събудите.
Едва ли е възможно да се научим сами да се събуждаме в точно определеното време, но може да се опрости утринното събуждане. „Най-лесният начин за всеки е да се събуди през втората фаза на съня. Етапите се сменят взаимно на всеки половин час. То, ако имате малко време за сън, по-добре е да се пробудите след 4,5-6 часа след заспиването.“
Въпреки това, тук също е необходимо да се търси индивидуална норма.
Половин час – това е средния показател. У някой може да е равен на 1,25 часа, у някой друг – 1,40. Повечето хора интуитивно знаят своите промеждутъци.
Така, че си струва да се вслушате в себе си: ако смятате, че в седем сутринта за вас е по-лесно да се събудите, отколкото в седем и тридесет, вероятното е, защото е така.
ТРИ ПРОБЛЕМА ОТ НЕДОСПИВАНЕ
Лошите навици предотвратяват лошия сън – например пушенето. На свой ред, пушенето пречи на нормалния сън. Изследователи от Училището по медицина в университета в Балтимор (САЩ) считат, че това се дължи на факта, че през нощта нивото на никотин в организма намалява, което прави съня интермитентен и неспокоен.
Недоспиването може да доведе до депресия. Служители на Университета на Мичиган (САЩ) предупреждават, че риска се увеличава до 24% сред хората, които си лягат след полунощ.
Колкото по-малко спим, толкова по-лошо мислим, доказват учени от Университета на Уисконсин-Медисън (САЩ). През деня се натрупват специфични мозъчни протеини, които служат за предаване на импулси между нервните клетки. По време на сън техния брой намалява с 30-40%. Ако, достатъчно сме спали, протеините „запушват“ мозъка, предотвратяват преминаването на сигналите.
Със съня се свързва производството на няколко много важни хормони. Ето защо, липсата на сън може да доведе до здравословни проблеми.
Мелатонин – хормон, който предпазва от стрес, преждевременно стареене, повишава имунитета и предпазва от рак. До 70% от дневната му норма се произвежда по време на сън. Неговото производство по здрач, достига своя връх в тъмното – от полунощ до 4 часа сутринта, а призори пада. У живеещите в градовете по-често се появяват проблеми с липса на мелатонин, отколкото на тези в селските райони, поради силната осветеност на градовете през нощта.
Соматотропен хормон (HGH – растежен хормон). Забавя стареенето, подобрява паметта и регулира дейността на нервната система. Пикът на производството му идва в началото на нощта, 2-3 часа след заспиването. Разстройства на съня водят до намалена продукция на растежен хормон.
Лептин и грелин. Първият е отговорен за апетита, а вторият – за усещането за ситост. У тези, които недоспиват, апетита се увеличава, а оттам и теглото. Ето защо за намаляване на теглото, е нужно преди всичко да се наспите. Проучванията показват, че жените, които достатъчно спят, губят тегло 2 пъти по-бързо от тези, които не си са доспиват.
Мелатонинът: хормон на съня и дълъг живот.
НОЩЕН ДИРИГЕНТ
Именно през нощта се произвежда 70% от дневното количество мелатонин – хормон, който ни предпазва от стрес и преждевременно стареене, настинки и дори рак. Той регулира биологичните ритми – помага да се адаптираме към промяната на деня и нощта, изпраща в зимен сън животните и ни кара да си лягаме при падането на нощта. Производството на хормона започва да расте по здрач, достига максимума от 0 до 4,00 сутринта и на разсъмване пада. Ние се потопяваме в съня, а мелатонин се захваща за работа – възстановява, ремонтира, укрепва … В края на краищата, той е един от най-силните природни имуномодулатори и антиоксиданти, най-мощният абсорбатор на свободните радикали – нестабилните молекули, които разрушават ДНК, клетките и тъканите, способстващи за развитието на рак и сърдечни заболявания.
Следва продължение 2 за оздравителни биорезонансни програми – БРТ Скрининг нощен сън – Пет полезни нощни съвети.
За информация и преглед: ЦИМ Биомедис- Сливен ДКЦ 2, тел. 0878257823, email: biomediscim@gmail.com