
БРТ – Активиране на имунната система
Част ІІІ
Материалът е превод от книгата на И.В. Малютина Комплекс от програми за лечение чрез устройство „Биомедис“ – Методическо ръководство
Преводът е направен от екип: Емилия Боева, д-р Михаил Сяров, Захари Калайджиев
БРТ – Активиране на имунната система
Каква е разликата между програма Активна защита и програма за Активирането на имунната система?
Програма Активна защита – това е програма за въздействие върху надбъбречните жлези. А програма за Активиране на имунната система е комплексна програма, която е насочена не само към надбъбречните жлези, но и към централните механизми за управление на имунната система.
„Войниците на невидимия фронт“, или Органи на имунната система
Управление на собствената безопасност: Всичко за имунитета
Органите на имунната система – анатомични образувания, участващи във формирането на имунната готовност на организма за неутрализиране на чужди структури и вещества.
Костният мозък, тимусът, далакът, лимфните възли, паеровите плаки на червата, са образувания, в които непрекъснато се формират и съзряват клетки, способни да извършват „имуннен надзор“ в човешкото тяло. Тези имунни органи и тъкани обменят непрекъснато помежду си молекули и информация, за да се създаде достатъчно ниво на антитела във всяка тъкан.
Органи на имунната система (лимфоидни органи): Общи сведения
Имунната система съчетава органи и тъкани, които предпазват организма от чужди клетки или вещества, влизащи отвън, или генерирани в организма.
Органите на имунната система са всички органи, които участват в образуването на клетки, осъществяващи защитни реакции на организма: лимфоцити, плазмени клетки. Имунните органи са конструирани от лимфоидната тъкан, която представлява сама по себе си ретикуларна строма, разположена в лимфоидните клетки: лимфоцити с различна зрялост, млади зрели и плазмени клетки, макрофаги и други клетъчни компоненти. Органите на имунната система включват: костен мозък, тимус, натрупвания на дифузна лимфоидна тъкан, разположени в стените на кухи органи на храносмилателната, респираторната и пикочно-половата система (сливиците, лимфоидни (Пейрови) плаки на тънките черва, единични лимфоидни възли в лигавицата на вътрешните органи, лимфните възли, далак).
Костният мозък и тимуса, в които стволовите клетки са диференцирани клетки, едни от които се отнасят към централните органи на имунната система, други към периферни органи на имуногенезата – в тези органи са съзряващите лимфоцити. Централните органи на имунната система са разположени в добре защитени от външни влияния места. Периферни органи на имунната система се намират на пътя за възможно въвеждане в организма на генетично чужди вещества или по маршрути на такива вещества, образувани в самия организъм. Стволовите клетки, произхождащи от костния мозък в кръвта, дори в 7 – 8-мата седмица на ембрионалното развитие заселват тимуса, където се осъществява диференцирането Т лимфоцити ( тимусно зависими). В-лимфоцитите (взаимодействайки на Т-лимфоцитите, не зависят в своята диференциация от тимуса) се развиват от стволови клетки в костния мозък, който в днешно време се счита у човека, като аналог на бурсата (торба) на Fabricius при птиците). И двете популации на лимфоцити (Т и В-лимфоцити) навлизат в кръвообращението от тимуса и костния мозък в периферни органи на имунната система. Трябва да се подчертае, че всички лимфоцити възникват от плурипотентни хемапоетични стволови клетки.
Органи на имунната система произвеждат имунокомпонентни клетки, предимно лимфоцити и плазмоцити (плазмени клетки), включват ги в имунния процес, разпознават и унищожават проникналите в организма или образуваните в него клетки и други чужди вещества, носещи признаци на чужда информация (Антигени). При въвеждането им в организма се развиват специфични имунологични реакции, в тях се образуват неутрализиращи ги защитни антитела, имуноглобулинови (хуморален имунитет), или специфично реагиращи лимфоцити (клетъчен имунитет).
Т-лимфоцитите обезпечават клетъчния имунитет (според механизма на реализиране) и хуморален имунитет; те унищожават чуждите, както и собствените си модифицирани или мъртви клетки.
В-лимфоцитите изпълняват функциите на хуморален имунитет. Производни на В-лимфоцитите са плазматичните клетки, които синтезират и секретират в кръвта и секреция от антитела, които могат да влизат в съединение със съответни антигени и да ги неутрализират.
Активността на имунната система се регулира от вегетативната нервна система и хуморални вещества.
Следва продължение 1 за оздравителни биорезонансни програми – Папка 4 БРТ – Активиране на имунната система
За информация и преглед: ЦИМ Биомедис- Сливен ДКЦ 2, тел. 0878257823, email: biomediscim@gmail.com